Yunan basını: Türkiye ve Yunanistan, Ege’de insan kaçakçılığına karşı işbirliğini güçlendiriyor; ortak devriyelere hazırlanıyor

T24 Dış Haberler

Türkiye ve Yunanistan’ın Ege Denizi’nde insan kaçakçılığını durdurmak için işbirliğini yoğunlaştırmaya karar verdi. İki ülke arasında Ege’de ortak devriye yapılması gündeme geldi.

Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanı Christos Stylianides, 19 Ocak’ta Türkiye’yi ziyaret etti ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştü. Ta Nea’nın aktardığına göre devam eden temaslar sonucunda Türk ve Yunan sahil güvenliği servisleri, insan kaçakçılığını önlemek için devriyeleri sırasında iletişimde kalma kararı aldı. 

Sosyalist PASOK partisine yakınlığıyla bilinen Ta Nea gazetesine konuşan kaynaklar, bu kararla Türkiye ve Yunanistan’ın denizde “paralel” faaliyetlerden “ortak” faaliyetlere doğru ilerlemeye başladığını söyledi. 

Aynı kaynaklar, ortak devriyelerin başlayabilmesi için önce Türkiye’nin insan kaçakçılığı çetelerini çökertmek için bilgi paylaşımında bulunması gerektiğini ifade etti. 

Kaynaklar, Türk polisinin Yunan istihbaratının sağladığı bilgiler sayesinde İstanbul ve İzmir’de bazı insan kaçakçısı çeteleri tespit ettiğini ve dağıttığını ifade etti.

Haberde, planın Stylianides’in Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında iki ülkenin sahil güvenlik yöneticileri tarafından masaya yatırıldığı belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x