Komşu Yunanistan’da Asgari Ücret 30 Bin TL’ye Çıkıyor!

Bütçeyi sadece iktidar partisi Yeni Demokrasi’nin 158 milletvekili destekledi. Muhalefet partileri Savunma Bakanlığı bütçesine de destek vererek, asgari ücretin 950 avroya çıkarılmasını onayladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, “Bu bütçe, 14 yıl sonra memur maaşları ve sağlık harcamalarında artış öngören ilk bütçe” dedi.

Hükümetin her zaman savunmasız kesimin yanında olacağını vurgulayan Miçotakis, asgari ücretin 950 avroya çıkarılması taahhüdünün “yerinde” olduğunu ifade etti.

Asgari ücretteki artış ne anlama geliyor?

Asgari ücretin 950 avroya çıkarılması, Yunanistan’da yaşayan yaklaşık 2 milyon işçiyi doğrudan etkileyecek. Bu artış, işçilerin yaşam standartlarını önemli ölçüde artıracak.

Asgari ücretteki artış, Yunanistan ekonomisine de olumlu yansıması bekleniyor. İşçilerin daha fazla gelir elde etmesi, tüketimi artıracağı için ekonominin büyümesine katkı sağlayacak.

Asgari ücret Yunanistan’da ne kadar?

Yunanistan’da asgari ücret 2023 yılında 863 avro olarak belirlenmişti. 2024 yılında asgari ücretin 950 avroya çıkarılması, yüzde 9,5’lik bir artış anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x