Apple iCloud Sınırlamaları Yüzünden Dava Edildi

Apple, ücretsiz bulut depolama hizmeti iCloud konusunda cimri olmakla suçlanıyor. Bu durum şirkete karşı toplu dava açılmasına yol açtı. Dava, Apple’ın iPhone ve iPad’lerdeki belirli dosyaların depolanmasını haksız bir şekilde kendi iCloud platformuyla sınırlandırdığını ve bunun da ona diğer bulut hizmetlerine göre avantaj sağladığını iddia ediyor.

Şirket, iPhone ve iPad gibi cihazlarının kullanıcılarına iCloud’da 5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor. Ancak pek çok kişi bu miktarı yetersiz buluyor ve Apple’dan ek depolama alanı planları satın alıyor. Davada aynı zamanda Apple’ın bu planların fiyatlarını aşırı derecede arttırdığını ve bundan büyük kâr elde ettiğini iddia ediyor. Bunun mümkün olmasının nedeni Apple’ın pazarda güçlü bir konuma sahip olması ve bu durumun da onların bu yüksek fiyatları sürdürmelerine olanak sağlamasından kaynaklanıyor.

Davada ayrıca Apple’ın, kullanıcıların dosyalarını diğer bulut platformlarını kullanarak yedeklemelerini kısıtladığı ve onları iCloud’u kullanmaya zorladığı iddia ediliyor. Apple’ın iCloud depolama alanını 5 GB ile sınırlamak veya belirli dosya türlerini kısıtlamak için geçerli bir nedeni olmadığını iddia ediyor. Aynı zamanda Apple’ın bunu rekabeti sınırlamak ve kendi iCloud ürününü zorla tanıtmak için yaptığını öne sürüyor.

Davacıyı temsil eden Julianna Felix Gamboa hukuk firması, bu iddiaları özetleyen 37 sayfalık bir belge hazırladı. Bu hukuk firması daha önce Apple Books’ta fiyat sabitlemesi nedeniyle Apple’a karşı toplu dava açmıştı. Muhtemelen bu davanın sonucu Apple’ın ücretsiz depolama alanını 10 GB’a çıkarmasına ancak ücretli planların fiyatlarının değişmeden kalmasına neden olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x