Küresel Isınma Nedeniyle Ülkemizde Tarımın Geldiği Durum Sonunda Korktuğumuzu Başımıza Getirdi!

Bu yaz sıcaklar hepimizi bunaltmakla kalmadı yiyecek ve gıda sektörünü de vurdu. Ülkemizde tarım küresel ısınmadan payını alan bölgelerden biri oldu. Bir üretici Twitter hesabından bu yaz pazarlarda göremediğimiz incirin durumunu paylaştı. O görüntüler gelecek günler için endişelenmemiz gerektiğini hatırlattı.

Aşırı sıcaklar ve kuraklık tarımı da vurdu. Ülkemizde meyve ve sebzelerin pazar tezgahlarında satışı zorlaşmaya başladı.

Bir üretcinin paylaştığı görüntüler Aydın’da incirin nasıl dalında kuruyup kaybolduğunu gösterdi.

Hal böyle olursa ilerde bizi bekleyen gıda krizinin çanları şimdiden duyuldu.

Uzun uzun inciri ve tarımın geldiği son durumu anlatan kullanıcının yazısı şöyleydi:

Bu sezon Aydın’da incir üretimi daha önceleri hiç olmadığı kadar kötü. İncirler daha ağaç başında iken lekeleniyor, siyahlaşıyor, kabukları inceliyor, içi eriyor sulanıp asitleşiyor, sonra akıp gidiyor. Bir yerde ağaç başında olan incir eriyip akıp gidiyor, toprak olup yok oluyor. Tüm bunlar bir yıl boyunca bir sürü emek veren, masraf eden, incire çocuğu gibi bakan üreticinin gözü önünde gerçekleşiyor. İncirin eriyip gitmesi ile çiftçinin de gelecek hayalleri yok olup gidiyor.

“Korkarız bundan sonra bu durum Aydın’da artarak her sene yaşanacak.”

Üretici gelinen nokta itibarı ile İncir ağacı üzerinde  bırakın sağlam incir seçmeyi, hurda incirler arasında daha iyi hurda incir seçme çabasında. Aydın’da incirin bu hale gelmesine, lekelenip, akmasına sebep küresel ısınma, sıcaklıklarda hızlı ve fazla artış, nem, yağan asitli çiğlerdir. Korkarız bundan sonra bu durum Aydın’da artarak her sene yaşanacak. Bu duruma sebep olanların başında jeotermal santrallerin salınıp yaptığı içinde hidrojen sülfat, bor, arsenik, radon olan yoğuşmayan gazlar ve su buharlarıdır.

“Bu sene rekolte resmî makamların açıkladığı rakamın yüzde 25-30’u olursa çok iyi denilebilir. Bakmayın siz resmî makamların basma kalıp açıklamalarına. “

Gelinen noktada Aydın’da incir çiftçinin elinden eriyip yok olarak bitiyor. İncirin akıp bitmesi ile beraber Aydın’da 300-400 bin kişinin ekonomisi de olumsuz şekilde etkileniyor. Bu durumdan  sonra Aydın’da kim ki jeotermaller incire zarar vermiyor, jeotermaller Aydın’da hava-su-toprak-gıda kirliliği yapmıyor diye açıklamada bulunursa Aydın’da incirin gördüğü zararın müsebbibi ve suç ortağıdır. Aydın’da 400 bin kişinin fakirleşmesinden sorumludur. Hele hele bu tarz  davranış Ziraat Odaları tarafından gösterilirse bu hiç ama hiç affedilmez Aydın’a, Aydın çiftçisine ihanet olarak kabul edilir.

Aydın’dan incirin dalından görüntüleri de böyle paylaştı:

??

İşte o tweet:

“Bu sene ülke genelinde bütün tarımsal ürünlerde hem nitelik hem de nicelik olarak gerileme var.”

“Sadece Aydın’da değil…”

“Hiç bir şey eskisi gibi ne yazık ki değil, çocukluğumda hatırlıyorum ovalar bile incir ağaçları ile dolu idi, şimdi sadece dağlarda kaldı, onlarda dediğiniz gibi işte..”

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x